Inspirace pro rok 2023

Po téměř roce kampaní, nominací, dvou kolech hlasování a posuzování je čas vyhlásit vítěze cen Glazen Tulp Awards 2022-2023.

Ochutnávka pro workshop 18.2.2023 v Ostravě

Fito design a pokojové rostliny

https://floweracademy.cz/kategorie-produktu/floristika-s-robertem/

Tuto soutěž pořádá nizozemský květinový trh Royal Flora Holland s cílem určit nejzajímavější, nejkrásnější a inovativní nové produkty předložené pěstiteli


Ceny se udělují v pěti kategoriích:

1: Řezané květiny

2: Zelené hrnkové rostliny

3: Kvetoucí hrnkové rostliny

4. Zahradní rostliny

5: Koncepty

  Níže uvádíme vítězné rostliny a také ty, které obsadily druhé a třetí místo. Jako novinky na květinovém trhu jistě všechny stojí za pozornost.

  Řezané květiny

  Lilia Apricot Fudge (chovatel: Bredefleur) získala první místo v kategorii řezaných květin. Podle porotců je tato květina opravdu velmi inovativní s vysokou okrasnou hodnotou. Přestože má tato odrůda problematické prašníky, které se špiní a je třeba je odstranit, porota říká, že rostlina vypadá krásně a originálně, a proto získala ve své kategorii nejvíce bodů.

  Druhé místo obsadil Ranunculus Poodle Ramlia (chovatel: Monarch Flowers). Porotci zjistili, že je to krásná květina, která se vyznačuje jasnou barvou okvětních lístků. Jeho předností je pevný stonek, díky kterému mu nepadá hlava.

  Třetí místo obsadila chryzantéma Typhoon (chovatel: Dekker Chrysanten). Krásný a trochu jiný tvar květů a barevný kontrast okvětních lístků porotu potěšily.

  Ranunculus Romance Poodle Ramlia
  Chryzantema Typhoon

  Zelené hrnkové rostliny

  Sběratelský Geogenanthus ciliatus Midnight Pearl (chovatel: Richplant BV) získal první místo v kategorii zelených hrnkových rostlin.

  Porota uznala tuto rostlinu jako „skutečnou inovaci, opravdu odlišnou! Jsem zvědavá, jak tato rostlina poroste, její barva je opravdu kouzelná.“

  Na druhém místě se umístila Begonia Hovaria Silver Maples (chovatel: Hofstede Hovaria)

  Na třetím Costus arabicus Variegata (chovatel: Van der Arend Tropical Plant Center).

  Geogenanthus ciliatus Midnight Pearl
  Begonia Hovaria Silver Maples
  Costus arabicus Variegata

  Kvetoucí hrnkové květiny

  První místo v této kategorii obsadil Rhynchostylis gigantea Aromatique Evoke (chovatel: De Hoog Orchids). Porota zjistila, že jde o komerčně inovativní rostlinu botanického charakteru, jejíž vůně je nádherně jemná a svěží.

  Druhé místo obsadila Orchidea Impasto® Blue (chovatel: Anthura). Komentář poroty: „Pěkný, hřejivý vzhled díky krásné fialové barvě. Hodí se k řadě zelených hrnkových rostlin. Dalším plusem je, že rostlinu lze velmi snadno znovu vykvést.“

  Třetí místo patří Tillandsii Dolce ze Stofbergen Plantcompany. Podle poroty: „Není to novinka jako rostlina, ale je jedinečná jak jako středobod (samotná), tak v kombinaci s jinými zelenými hrnkovými rostlinami. Krásná, důstojná rostlina, mimořádně odolná, zůstává krásná po dlouhou dobu.

  Tillandsia Dolce
  Orchidea Impasto® Blue 
  Rhynchostylis gigantea Aromatique Evoke

  Zahradní rostliny

  První místo získala Celosia Hot Topic Reef od Ammerlaan-Sosef BV. Porotci ocenili její jedinečnou barvu a považovali ji za skvělý doplněk řady zahradních rostlin.

  Těsně ji následovala Mandevilla Sundaville Flamingo Pink z Beauty Plants. Porota ocenila nejen jeho elegantní vzhled a charakteristickou barevnou kombinaci, ale také velmi snadnou údržbu.

  Na třetím místě se umístil Buddleja davidii Butterfly Candy® (chovatel: Van Son & Koot) jako kompaktní doplněk k řadě velkých kvetoucích rostlin a vhodný do moderní zahrady, kde hraje důležitou roli biodiverzita.

  Celosia Hot Topic Reef
  Mandevilla Sundaville Flamingo Pink
  Buddleja davidii Butterfly Candy

  Prodejní koncepty

  Tato kategorie zahrnuje produkty, které se prodávají inovativním způsobem. Nezáleží pouze na rostlině, ale také na způsobu jejího prodeje. Mohou to být zajímavé obaly, doplňkové dekorativní prvky, nečekané doplňky a jakékoli nápady, které mají zákazníka zaujmout a pomoci prodat produkt.


  Tile Green (Griffioen) vyhrál první místo. Jedná se o balíček tří rostlin ve čtvercových květináčích, které jsou zabaleny v úhledné kartonové krabici. Síla tohoto produktu je myšlenka. Díky němu může spotřebitel snadno a rychle ozelenit své okolí: stačí odstranit tři terasové dlaždice a každou z rostlin umístit na své místo. Budou spolu na zahradě dokonale ladit.

  Na druhém místě se umístil Phalaenopsis Terra Floriclone Snowflake (The Orchid Growers), jehož kořeny trčí z otvorů v květináči. Podle porotců jde o inovativní nápad ukázat krásu přírody, snadno udržovatelný pro spotřebitele.

  Třetí místo obsadila směs Smylieplant Happy v květináči s obalem jako dokonalá kombinace vychytávky a rostliny.

  Tile Green
  Phalaenopsis Terra
  Smylieplant Happy