Anglický styl

Jarní květinové esence:módní kompozice v anglickém stylu

Módní kompozice v anglickém stylu se vyznačují křivkami a fantazijními liniemi, které vnášejí charakteristickou lehkost a přirozenost. V létě a na podzim hrají roli klikatek a vírů především popínavé rostliny. Na jaře má tuto charakteristiku mnoho jarních cibulnatých a hlíznatých rostlin. Jejich květy a květenství po seříznutí dále intenzivně rostou a rozvíjejí se, takže obrys kompozic zahrnujících tyto druhy je přirozený a každý den jiný.

Velmi dlouhé francouzské tulipány se hodí zejména pro anglický styl. Jejich květy se mohou snadno oddělit od stonku, a proto potřebují v kompozici stabilizační prvky, obvykle v podobě ohnutých větví a stonků. K tomuto účelu se výjimečně hodí kvetoucí kdoulovec https://cs.wikipedia.org/wiki/Kdoulovec, zlatice, šeříky, hledík https://cs.wikipedia.org/wiki/Hled%C3%ADk_větš%C3%AD, třešně a švestky.

Obzvlášť zajímavý vzor linií mají také různé druhy a odrůdy šácholanů https://cs.wikipedia.org/wiki/Šácholan, které se v poslední době dostaly do módy. Nejznámější je císařská šachovnice https://cs.kronplatz-stories.com/690-chessboard-imperial-crown-varieties-and-cultivations majestátními červenými, oranžovými nebo žlutými květy. Velmi ušlechtilá je také perská šachovnice s téměř černými okvětními lístky a její jedinečná odrůda se světle zelenými květy.

Za zmínku stojí také druhy se středně velkými a malými květy, jako je romantická kostkovaná šachovnice https://living.iprima.cz/rebcik-ma-neobvykle-kostkovane-kvety-schvalne-se-podivejte-zblizka-89597 nebo bledě kvetoucí šachovnice. Květenství šáchorovitých rostlin se po seříznutí natahují směrem ke světlu, protože vykazují velmi silný geotropismus.

Využitím tohoto jevu může florista získat mimořádně efektní ohnuté stonky s květenstvími. Podobný jev se vyskytuje u řezaných květů a poupat asijského máslovníku https://cs.wikipedia.org/wiki/Máslovn%C3%ADk_africký, sasanky věnčité https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-slicne-sasanky-150320, nebo španělské cibule zvané endymion https://www.zahrada-cs.com/e/cz/00733-ladoňka-sibiřská-endymion-amoenulus/. Pro usnadnění práce se sigmoidními stonky květů je dobré je před vložením do kompozice nechat chvíli bez vody. Pak budou tkáně méně křehké a stonky se méně poškodí.

Při výběru osnovy jarní kompozice v anglickém stylu je vhodné se inspirovat postavou “líného” písmene S. Aranžmá by měly charakterizovat rostliny s liniemi ve tvaru písmene S, stejně jako měkkost a jarní barvy.

Květy mohou být nasměrovány všemi směry. Zvláště cenné jsou exempláře květin s neideálními tvary a liniemi, protože tyto nedokonalosti určují přirozenou krásu kompozice. Jako příklady anglických kompozic se zajímavými liniemi a jarním charakterem mohou posloužit díla prezentovaná na fotografiích.