Věnec na dveře – historie, symboly, trendy

Historie vytvoření věnce na dveře.

Věnec je oblíbený druh dekorace nejen na dveře. Používá se materiál z větví a bylin, květin, ale také různých dekorativních prvků. Přemýšleli jste někdy, odkud pochází tradice věšení věnce na dveře a zdobení našich domovů ?

Slovo „věnec“ pochází ze staroanglického slova „writhen“, což znamená – opletení. Etymologie slova odkazuje na kroutící se povahu tkané zeleně a kulturní zvyky, které formovaly tradiční tkané věnce po tisíciletí. Od starověkých civilizací až po náboženskou symboliku a moderní dekorace. Věnec, který dnes známe, existuje už dlouho a během staletí se měnil.

Asi 10 tisíc let před naším letopočtem – začátek popularity věnců

Od Vikingů a severských pohanů po starověké neolitické národy doby kamenné, většina lidí oslavovala zimní slunovrat, nejkratší den roku. Kulaté věnce pak byly tkané, aby povzbudily slunce k návratu. Z archeologických nálezů z té doby se dochovalo mnoho symbolů „slunečních kol“ z doby bronzové. Jedním z největších příkladů prehistorické kulturní tradice je Stonehenge, který může také inspirovat věnce. V té době byly vytvořeny věnce ze vždyzelených listů, které připomínaly lidem, že život trvá celou zimu. Možná právě proto jsou dnes zelené listy rozpoznatelným rysem věnců.

Od roku 800 př. N. L. Do roku 1200 n. L

V kultuře starověkého Řecka a Říma se slavil festival Saturnalia nebo dožínky (protože Saturn byl Bohem setí). V té době byly na dveře zavěšeny zelené obětní věnce, které byly obětovány bohům. Byli ponecháni na dveřích až do zimního slunovratu jako poděkování bohům za úspěšnou sklizeň.

Věnec ve starověku

Ve starověké perské říši se věncům říkalo diadémy a zámožní je nosili jako náhradu koruny. Ceny pro vítěze olympijských her byly navíc věnce z olivových nebo vavřínových listů . Tehdy se stali symbolem míru. V Římě byl vavřínový věnec nebo vyrobený z listů olivovníku známkou úspěchu a jeho kulatý tvar symbolizoval nekonečný cyklus lidského života. Pak došlo ke změně. Věnce, které zdobily hlavu, se staly populární dekorací zavěšenou na stěnách nebo dveřích . Ve starověkém Řecku a Římě byly na dveře zavěšeny věnce na znamení vítězství v bitvě.

Tradice věšení girland na dveře

Současná móda zdobení dveří věnci se však nejvíce blíží adventnímu věnci, který byl formou lidové domácí zbožnosti. Věnec je vyroben z jehličnatých větviček se čtyřmi svíčkami, které se rozsvěcují postupně každou adventní neděli.

Jeho původcem byl evangelický farář o. Johann Hinrich Wichern, který provozoval školu v Hamburku – útulek pro sirotky. Chtěl v něm vytvořit rodinnou atmosféru věncem, a tak první adventní neděli v roce 1839 obohatil interiér denního pokoje věncem se svíčkami , protože plamen svíčky působí dojmem tepla, klidu a naděje . Inspirací pro tuto myšlenku byl zjevně zvyk zapalovat svíčky Židy na festival Chanuka.

Myšlenka se ukázala jako úspěšná a přežila dodnes. Ve 20. letech 20. století byl tento zvyk přijat mezi katolíky, zatímco v dnešním Polsku se objevil v roce 1925, původně byl přijat ve Vratislavi.

Adventní věnec na dveře

Vzhled adventního věnce prošel různými úpravami a dřevěné kolo bylo postupem času zdobeno zelenými, jehličnatými větvemi. Poté to bylo zdobeno stuhami různých barev. Dnes je věnec vyroben z ušlechtilých jehličnanů, jako jsou: stříbrný smrk, stříbrná jedle, douglaska, borovice lesní, ale také listy vavřínu nebo mahagonu. Poté jsou umístěny čtyři svíčky. Katolíci si každou adventní neděli často vybírají svíčky v barvách liturgických rouch, tj. Tři fialové svíčky a jednu růžovou nebo červenou svíčku jako výraz radosti z čekání na Mesiáše.

Věnec v moderní společnosti

Bez ohledu na historii vzniku věnce na dveře , nejen sváteční období, ale také různé oslavy, jako jsou svatby nebo přijímání a roční období, nám zdobí vchodové dveře a domy věnce bez ohledu na příležitost .

Věnce jsou silně spojeny se Svatojánskou nocí a populárním „uvolňujícím věncem“. Podle tohoto zvyku v noci z 23. na 24. června svobodné dívky pokládají věnce na hladinu řeky, které jsou vázané z bylin a lučních květů. Toto štěstí nám umožňuje předvídat rychlou lásku a manželství nebo zůstane stará pana 🙂

Každý z nich by měl vyniknout, aby mohl interpretovat svého vlastníka. Když se věnec rychle vzdálil od břehu, oznámil bezprostřední vzhled milovaného a svatbu. Poblíž čekali pánové, kteří se pokoušeli chytit věnce. Pokud uspěli a dívku identifikovali, stala se vyvolenou z mládencova srdce. Věnec zapletený s pobřežními rostlinami znamenal, že dívka zůstane bez muže.

Věnec jako symbol čistoty během prvního přijímání

Bílý věnec je nepostradatelným atributem dívčího kostýmu prvního přijímání. Bílé květy na tomto obřadu symbolizují nevinnost, čistotu a integritu srdce dítěte.

Adventní věnec – symbolika

Zvyk vyladění adventního věnce se pěstuje mezi rodinami, které slaví Vánoce. Je to symbol čekání na příchod Ježíše a počet svíček ukazuje, kolik týdnů zbývá do Vánoc. Samotný tvar věnce, tj. Kruh, znamená věčnost Boha, který nemá začátek ani konec. Světlo zapálených svíček v něm znamená naději. Zeleň je symbolem pokračujícího života a komunity. Čtyři svíčky zapálené každou adventní neděli symbolizují blížící se skutečnému světlu, tj. Ježíši Kristu. Každá svíčka má také svůj vlastní význam. První je Svíčka naděje, druhá – Svíčka míru, třetí – Svíčka radosti a čtvrtá je Svíčka lásky.

Wianek na drzwi - historia, symbolika, trendy

Věnec na dveře domu – tradice ze Skandinávie

Důsledkem adventního věnce bylo o něco později vzhled zvyku věšení věnce na dveře domů. Tato tradice pochází ze Skandinávie a znamená pozvání do domu, protože adventní věnce ohlašují přípravu na Vánoce – vyjadřují naději a očekávání zázraku Ježíšova narození. Ve Skandinávii se vánoční věnce staly klíčovými prvky vánoční ozdoby. Byly vyrobeny ze smrkových a jedlových větviček.

Podle anglosaské tradice je však během vánočního období jeden věnec zavěšen na dveře domácnosti, zatímco druhý je umístěn v jídelně. Nepochybně široce rozvinutá kultura zdobení domů během vánočních svátků ve Spojených státech, kde dekorace vytvářejí jedinečnou vánoční auru.

Věnce na celoroční dveře – přizpůsobené této příležitosti

Dekorace v podobě věnců tvoří jedinečnou a elegantní výzdobu interiéru, díky níž mají hosté dokonalou náladu hned od prahu. Vyvolávají pozitivní emoce u kolemjdoucích i sousedů. Věnce na dveřích zahřívají obraz domu. S nimi stojí za to zdobit dveře kdykoli během roku a při různých příležitostech, protože, jak již víme, nejsou vyhrazeny pouze pro vánoční nebo velikonoční období. V závislosti na stylu, potřebách a preferencích si aktuálně můžete vybrat:

 • jarní dveře věnec
 • podzimní věnec dveří
 • dveřní věnec na léto
 • dveřní věnec na zimu
 • Adventní věnec na dveře
 • Vánoční věnec na dveře
 • Velikonoční věnec na dveře
 • celoroční věnec na dveře
 • Halloween dveře věnec

Věnec na dveře odpovídá stylu

V závislosti na vašich preferencích můžete také zvolit elegantní dekorativní věnce na dveře, například:

 • skandinávský styl dveřního věnce
 • věnec na dveře v námořním stylu
 • boho dveře věnec
 • rustikální věnec na dveře
 • glamour věnec na dveře
 • moderní dveřní věnec
 • přírodní věnec na dveře
 • minimalistický věnec na dveře
Skandinávský styl
Námořnický styl

Příjemné tvoření přeje Pavlína

Odkaz na workshopy:

Jarní věnec na dveře – 10.3.2022 – Ostrava
Techniky věnce – 13.3.2022 – Ostrava
Techniky věnce – 6.6.2022 – Ostrava
Techniky věnce – 21.11.2022 – Ostrava
Letní věnec – 7.5.2022 – Ostrava
Podzimní věnec 9.9.2022 – Ostrava
Vánoční věnec na dveře – 26.11.2022 – Ostrava