Z minulosti do součastnosti

❤ Tulipánové vázy, trend pro rok 2021

Ne všechny květiny jsou dost zvláštní na to, aby měly svou vlastní vázu, ale tulipán ano. Mary Queen of Scots se říká, že zahájila trend přinášet květiny do interiéru v dobách Tudora, objednáváním pagodovitých tulipánových váz z Delftu, aby uspořádala stonky, z nichž některé dosahovaly výšky přes metr a půl. Dnes jsou dva z jejích výtvorů vystaveny v amsterdamském Rijksmuseum a nyní se také vrací do módy.

PROČ MAJÍ TULIPÁNY SPECIÁLNÍ VÁZY?

V době svého vzniku byly výrazné tulipánové vázy navrženy tak, aby zdůrazňovaly extrémně vysokou hodnotu tulipánu. V 16. a 17. století se darování tulipánu rovnalo obětování celého jmění příjemci. V té době byl obchod s tulipánovými cibulkami velmi spekulativní a domy v průplavu v Amsterdamu bylo možné kupovat a prodávat za cenu jediné cibulky. Umístěním jednoho stonku do každého „výtoku“ tulipánová váza umožnila zdůraznit hodnotu každé jednotlivé květiny.

Dnes jsou tyto vázy stále více vyhledávané pro svou historii, estetickou hodnotu a také proto, že jsou vynikajícím způsobem, jak prodloužit životnost kytice tulipánů. Uspořádání každého stonku jednotlivě, pomáhá květině udržet si svislý tvar.

SOUČASNÁ VÁZA NA TULIPÁNY

Fotografie ukazuje tři moderní varianty původní vázy s jednoduchým stonkem tulipánů. Váza vpravo nahoře, známá jako korálová váza, pochází z Pols Potten . Jeho organický tvar se hodí k modernímu uspořádání tulipánů. Váza dole dole pochází z nizozemského designového obchodu  & Klevering . Dokáže pojmout sedm stonků a vyhovuje všem milovníkům symetrie. Ten vlevo nahoře je váza z druhé, třetí nebo dokonce čtvrté ruky – nemusí být všechny podle vašeho vkusu, ale někdy jejich excentricita přispívá k jejich přitažlivosti. 

❤ TULIPÁN

Od tureckého turbanu po amsterdamský kanál

Ach, tulipány! Člověk by si myslel, že sotva získá něco holandského, ale tulipán je ve skutečnosti čistý íránský, čistý afghánský a čistý kazašský. Nomádi přinesli barevné květiny do Turecka, kde mužní sultáni začali nosit na svém turbanu tulipán. Tak dostala květina své jméno: „tulipán“ znamená „turban“.

BARVY A TVARY

Vždy veselý tulipán se dodává v bílé, červené, žluté, růžové, fialové, oranžové, zelené nebo s vícebarevnými lístky. Tvary tulipánu jsou také pastvou pro oko. Najdete je s jednoduchou nebo dvojitou řadou okvětních lístků, zatímco jsou zde také poutavé tulipány s třásněmi a papoušky se zoubkovanými okvětními lístky. Pivoňkové tulipány vypadají jako pivoňky a francouzské tulipány jsou výjimečně vysoké a mají velmi velké květy

❤ SYMBOLISMUS

Pokud jste někomu dali v šestnáctém století tulipán, dávali jste mu jmění. V té době byla květina neuvěřitelně populární a rozvinul se spekulativní obchod s tulipánovými cibulkami. V té době jste si mohli v Amsterdamu koupit celý průplav za cenu jedné tulipánové cibulky. Pěkná kytice tulipánů nyní stojí jen pár korun, ale symbolika získala na hodnotě. Pokud někomu dáte tulipány, dáte mu také zprávu. Červené tulipány tedy znamenají vášnivou lásku a s černými tulipány říkáte: ‚Miluji tě tak moc, že ​​za tebe všechno obětuji. ‘ Takže je nedávejte nikomu 😃

❤ PŮVOD

Tulipány rostou divoce od severní Afriky a jižní Evropy po severozápadní Čínu. Největší rozmanitost lze nalézt ve třech pohořích ve střední Asii: Pamír, Tchien-šan a Hindúkuš. Díky chladným zimám, dlouhým pramenům s chladnými nocemi a suchému létě je zde klima ideální pro tulipány. Tulipány potřebují chladnou noc a chladnou zimu, aby mohly růst, a proto je nelze pěstovat v teplém podnebí.

❤ Přeji Vám mnoho pohodového a relaxačního období