Floristika

Co vše zahrnuje profese floristy?

Květiny jsou v našem každodenním životě všudypřítomné. Kromě domů, které zdobíme květinami, na různých akcích a příležitostech jsou ve většině veřejných budov běžné květinové dekorace; v kancelářích, bankách, restauracích – kdekoli je někdo, kdo vidí potřebu obohatit interiér prvky přírody. V takovém prostředí se obvykle cítíme nejlépe.

V závislosti na finančních možnostech společností, florista dekoruje konferenční místnosti, kancelářské stoly, recepce, stoly v restauracích a na mnoha dalších místech, s ohledem na zásadu, že nesmí být rušivé.

 Profesionálové v této oblasti – floristé, využívají veškeré své řemeslné zpracování k tomu, aby vytvořili květinovou výzdobu, kterou sami navrhli a zpracovali originálně, elegantně a samozřejmě trvanlivě. Jejich vkus je také ovlivněn módou a styly, které v současnosti převládají ve floristice, a ty se také často mění. Každý nový trend ve floristice s sebou přináší novou filozofii, barvy, jména, výběr rostlin a nové poselství. Floristické trendy jsou zdrojem informací a inspirace nejen pro květinářství.

❤ Slovo floristika má dva významy

za prvé, je to obor botaniky, který studuje květiny.

– je ale také, v nejjednodušším vysvětlení, umění uměleckého aranžování květin. Od aranžování květin se liší tím, že florista musí být při své práci kreativnější a kreativnější. Kromě toho úkoly floristy přesahují úkoly květináře.

– za druhé dá se tedy říci, že floristika je umění, které využívá ke svému dílu květiny.

Co je důležité při vytváření floristických kompozic?

Dobrý florista musí mít rozsáhlé znalosti, aby kompozice, které vytvořil, byly nejen atraktivní a krásné, ale také trvanlivé a šité na míru očekávání klienta. Proto je důležité, aby florista dobře znal různé druhy květin, které lze v jeho dílech použít a aby měl estetické
a umělecké cítění. Důležitá je schopnost zvolit barvy nebo zajímavou kombinaci květin s doplňky. Floristika vyžaduje rozsáhlé znalosti
a kombinuje prvky přírody a umění.

❤ Floristická profese

Floristiku lze rozdělit do několika sekcí podle toho, co práce bude zahrnovat. Mezi nejoblíbenější patří:

 • svatební floristika – svatební kytice, květinové doplňky pro nevěstu, církevní dekorace, svatební síně, auto,
 • pohřební floristika – pohřební kytice a věnce, zdobení urny a rakve, kondolenční kytice,
 • Sezonní floristika – skladby pro advent, Vánoce nebo Velikonoce,
 • Květinová pošta – rozvoz květin.
 • Služby firmám
 • Služby soukromým osobám – dlouholetá spolupráce
 • Obchod

❤ Pro floristu je floristika životním stylem. Abyste tuto práci zvládli dobře, musíte být nadšení svými skladbami. To nás však nezbavuje neustálého zlepšování a získávání znalostí.

❤ Dobrý florista musí sledovat nejnovější trendy a sledovat to, co je v současné době módní. Ve floristice, stejně jako v jiných uměleckých oborech, jsou změny a novinky, díky nimž je naše práce zajímavější. Floristika je životní styl mezi květinami a jinými rostlinami, jejich neustálé pozorování, komunikace s nimi a obdivování jejich krásy. V mysli skutečného floristy se neustále rodí nové nápady pro jejich použití v interiérovém designu.

Svatební floristika

Svatba je důležitou událostí v životě nevěsty a ženicha, takže každému záleží na tom, aby vše vypadalo perfektně. To je důvod, proč mnoho párů dbá na komplexní a konzistentní vzhled květinové aranžmá na své svatbě. Je důležité, aby kytice nevěsty byla složena s květin, které se objevují v knoflíkové dírce obleku (košile) ženicha a výzdoba vozu byla udržována v podobné atmosféře jako svatební síň.

Smuteční kytice

V případě smrti milovaného člověka vyrábíme hlavně tradiční floristické formy, jako například:

 • smuteční kytice v konstrukci,
 • smuteční kytice vypichované,
 • římský věnec,
 • rakev – dekorace,
 • urnová dekorace,
 • výzdoba sálu na rozloučenou

❤ Historie floristiky

Starověk a středověk

Nejstarší plodiny růží vznikly v Persii před třemi tisíci lety. Kromě dekorativní funkce hrály květiny mnoho dalších rolí; Například byly používány k uctívání bohů, byly výrazem uznání pro vítěze, symbolem nesmrtelnosti, symbolem lásky k ženě, symbolem narození dítěte.

Aromatické a léčivé vlastnosti rostlin nelze přehlédnout; růžový olej a růžová voda jsou oblíbenou kosmetikou Římanů. Samozřejmě, květiny, které rozlišovali, zdobily slavnostní stoly ve velkém počtu. I tehdy se mnoho lidí zajímalo o umění zdobit místnosti květinami a skládat nádherné rostlinné dekorace. V následujících epochách se stále více druhů květin pěstovalo hlavně pro výzdobu interiérů.

Ve středověku byly rostliny používané k dekoraci spíše obyčejné, vyskytovaly se na loukách a v domech. Domy byly obvykle zdobeny bylinkami: věštění, láska, jedovaté a proti zlu. 

Během renesance se květiny začaly aranžovat do skleněných nádob, bohaté domy zdobily květinové girlandy. Kytice obsahovaly velké množství rostlin a byly velmi propracované.

podzim
podzim

Floristika v baroku a klasicismu

 • Barokní období se vyznačovalo silně zdůrazněnou symetrií skladeb, které byly bohaté a často pompézní. 
 • Rokoko je styl měkkých linek, ozdob a bohatých květinových dekorací. Rokokové květinové aranžmá zdobící interiér získaly lehkost. 
 • V klasicismu byly v módě elegantní, sofistikované květinové aranžmá.
 •  Neoklasicismus se vrátil k bohaté výzdobě. Aranžování květin bylo velmi bohaté a květiny byly často kombinovány s ovocem.

19. století a floristika

 • Biedermeier je styl německé buržoazní kultury na počátku 19. století. Tehdy byl vytvořen dodnes nejoblíbenější typ vázané kytice, často svatební, ve které byly květiny uspořádány radiálně a symetricky. 
 • Secese je obdobím výjimečné dekorativnosti. Oblíbenými motivy umělců jsou rostliny, zejména rostliny s plynulými, vlnitými a klikatými liniemi (ne nutně bohaté a sofistikované, ale často zcela běžné z luk a lesů).
 • Francouzský romantismus byl potěšen květinovými vůněmi; v aranžování květin byla věnována pozornost této vlastnosti rostlin. Květiny byly uspořádány do bohatých nádob zdobených volánky, stuhami, listy, peřím a mnoha dalšími prvky.
 •  Anglický romantismus upřednostňoval velmi působivé kompozice, plné květin, těžké. Vzhledem ke své velikosti byly často umístěny na podstavci. Květiny se také staly módním doplňkem v podobě špendlíků nebo šperků.

Akreditace-produkt

Současné trendy ve floristice

Ve dvacátém století a dnes dominuje obrovská rozmanitost rostlinného materiálu i vývoj příslušenství. Kreativitu floristy ovlivňovaly
a ovlivňují různé kultury, např. Japonská, ale také bohatá evropská stylistika. Floristika se vyvíjí dynamicky, v aranžování květin existují nové techniky. Florista vytváří své vize ovlivňující floristickou módu. Floristika je přítomná v každodenním životě.

Zásady aranžování květin jsou opakovaně popsány v časopisech a knihách po celém světě. Floristické přehlídky se konají v mnoha zemích a udávají nové trendy v této oblasti. Mnoho lidí se chce učit a naučit se pravidla floristiky. Akademie floristiky je vzdělávací instituce, která splňuje tuto potřebu.