Florista aranžér

První 300 hodinový workshop v České Republice pod vedením významného Polského floristy Roberta Miłkowkiego.

Nově otevřeny certifikovaný kurz – Florista Aranžér

Prvořadým cílem programu Florista Aranžér a hnací silou akce je podporovat, rozvíjet floristiku a kulturu darováním květin. Chceme zlepšit stav našich floristů, dekoratérských firem a podniků souvisejících s floristickým průmyslem.

Jak v dnešní době provozovat květinářství?

Tuto otázku si klade mnoho květinářů – ti, kteří si květinářství jen chtějí otevřít, i ti, kteří ho už léta mají, ale neustále hledají nová řešení. Často si někdo, kdo si otevře květinářství, myslí, že je to dobrý a jednoduchý nápad, jak vydělat peníze. Že je to hezké, příjemné, voňavé a udělat dekoraci znamená, že do čeho dáte květiny, to vypadá dobře. Ale to nejsou ty časy.

Pokud jste OSVČ a máte kamenný obchod s květinami – nemůžete vydělávat peníze pokud ho vedete sami.

Pokud chcete přijmout a udržet zaměstnance, musíte se zaměřit na kvalitu. Na trhu je velká dostupnost a na netu se můžeme podívat a vyhledat cokoli, jak by mohlo vypadat to co se Vám líbí. Proto lidi dnes nezajímá klasika, hledají nové a nové, zajímavé dekorace. Lidé hledají to nejlepší, to co není na sociálních sítích. Buď mám malinké květinářství, které sám vedu na principu: „Uklízím si sám, nemám čas, jsem unavený“, nebo si otevřu firmu, mám zaměstnance a je to byznys.

Jak se připravit na takový byznys?

Můžu ze svých skušeností doporuč neustále se vzdělávat a mít růstové myšlení. Nevím, ale přijde mi, že takový člověk by měl jít nejdřív na více hodinový workshop a naučit se základní techniky floristiky. Hlavně musí vědět jak vykonávat a zpracovat požadavky klientů v té nejlepší kvalitě. Je to práce, která si většinou bere každý volný den i čas na rodinu. Pro ženu je to neuvěřitelně těžká práce. Musíte to milovat, abyste přežili. Je na místě postavit se pevně nohama na zem, abyste si uvědomili, jaké to je, když musíte být v pohotovosti, jak těžké je oddělit tuto práci od života a udělat si pro sebe nějaký prostor, volný čas.

Lidé se často bojí dělat změny. Dělají to, jen když je to nutné, když vědí, že jejich podnikání v současné podobě nepřežije. Dokud však nemusí, zůstávají u toho, co se naučili a nesnaží se to změnit.

Začněme tím, že předpoklad, že něco není proměnlivé, je již chybný předpoklad. Vše je proměnlivé, floristický trh nevyjímaje a my se neustále bojíme něčeho, co neznáme. Pokud tyto změny nastanou nezávisle na nás, pak se jim, ať už chceme nebo ne, musíme přizpůsobit. Je však mnohem obtížnější zavádět změny vlastními silami, protože to znamená převzít odpovědnost za svá vlastní rozhodnutí. Kromě toho změna přináší riziko a svým způsobem i ztrátu. Ztráta, protože když něco měníme, obvykle se musíme jedné věci vzdát, abychom měli jinou..

Jak vypadá odpovědnost za vlastní rozhodnutí v praxi, v podnikání?

Představte si, že mám květinářství 40 metrů a prodávám květináče za 150,- Kč. Vydělám dost na udržení tohoto bodu? Ne!!! Kdybych měl velký sklad a náklady na pronájem byly haléře, tak bych na tom mohl vydělat. Pokud je moje květinářství v oblasti s vysokým nájmem, obchodování s levnými produkty mi nevygeneruje dostatečný obrat, abych si takový obchod mohl udržet. Musím se tedy rozhodnout, kdo je moje cílová skupina, kdo jsou moji klienti, jaký produkt jim nabízím a za jakou cenu. Také musím dát více do zboží. V konečném důsledku ponesu důsledky tohoto rozhodnutí, to je moje zodpovědnost.

Vyvinout strategii a důsledně se držet rozhodnutí, která učiníte.

Ale do jakého bodu důsledně? Pokud jsem se pro něco rozhodl, ale chci od toho ustoupit, tak co? Nemusí to být vůbec konzistentní. Když mlátím hlavou o zeď a nejde to, tak si musím najít jinou zeď a začít do ní bouchat. Jdeme stále stejnými cestami a děláme stejné věci a očekáváme jiný výsledek. A to je špatně. Důsledně se držíme svých rozhodnutí, ale s předpokladem, že se změní trh, změníme sami sebe a změní se i naše potřeby. To není míněno jako oběť kvůli rozhodnutí, které jsem před časem učinil. Uzavřel jsem smlouvu sám se sebou, a pokud ano, mohu ji změnit. Dělám to, protože poslouchám sám sebe a dovoluji si dělat chyby, měnit se, vyvozovat závěry, opustit to, co mě nepodporuje a neslouží mi.

Takže změny, změny, změny

Upřímný rozhovor se sebou samým, rozhodnutí, zodpovědnost za rozhodnutí, láska k sobě a odpuštění si, když selžeš. Neexistuje neúspěch. Je to další výzva, jak vylepšit svoje návrhy a plány. Nenechte se odradit. Pokud něco přijmeme, například že chceme změnit návyk, nesmíme se bičovat za něco, co se nepovedlo. Neudělali jsme, co jsme plánovali?. Místo starostí se rychle vraťme na cestu, kterou jsme si zvolili. Je důležité mít k tomu pozitivní postoj. Díky tomu rychleji rozvineme tuto druhou přirozenost a změníme své staré návyky.

Podpořte svůj byznys novými techniky floristiky. Staňte se nejlepší z nejlepších.

Na hodinách Roberta floristika se pro Vás víc otevře, usnadní Vám práci, ušetří čas.

Těšíme se na spolupráci a přikládám odkaz na akreditovaný kurz floristiky https://floweracademy.cz/kategorie-produktu/300-hodin-florista-aranzer/

Pavlína